کفپوش اپوکسی غلطکی

رزومه کار کفپوش اپوکسی

کفپوش اپوکسی غلطکی

اجرای کفپوش اپوکسی غلطکی چیست و چگونه انجام می شود؟!

روکش های اپوکسی مزایای زیادی دارند که نسبت به سایر پوشش های کف ارجح هستند.

بتن سطح به علت خاصیت قلیایی ذاتی خود به واسطه وجود ناخالصی های فلزی به راحتی مورد آسیب مواد شیمیایی قرار می گیرد و به سبب سختی و شکنندگی زیاد مقاومت سایشی و ضربه پذیری پایینی دارد.

پوشش های قیری و آسفالت نسبت به حلال ها مقاومت کمی دارند و در اثر تردد زیاد به ویژه در گرما ، نرم شده و روی سطح زیرین حرکت کرده جمع شده و سطح آن موج دار می شود. این موضوع در چهار راه های خیابان ها یا در قسمت سراشیبی پل های فلزی کاملاً مشهود است.

پوشش های فلزی شدیداً تحت تأثیر عوامل خورنده محیط قرار میگیرند و آجرهای ضد مواد شیمیایی گران هستند و نصب آنها هزینه بر است. روکش های اپوکسی اگر درست فرموله شوند و به طور صحیح به کار روند هیچ یک از این معایب را نخواهند داشت .

روکش اپوکسی به طور کلی به دو دسته عمده تقسیم می شوند :

روکش هایی که غلظت بسیار بالا دارند، درصد سیلیس در آنها بالا است و به وسیله ابزارهای دستی و مکانیکی تا ضخامت 8-6 میلیمتر روی سطح به کار می روند و مقاومت سایشی ، مکانیکی و شیمیای بالایی دارند و معمولاً روی سطح بتن روی مکان هایی که در معرض ریزش و پاشیدن مواد شیمیایی و یا تردد شدید وسایل نقلیه سنگین قرار دارند، به کار می روند.

 این روکش ها عمدتاً در کارخانه های شیمیایی، پالایشگاهای نفت، کارخانه های خودرو سازی ، نوشابه سازی و نیروگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند.اگر شما نیز مجذوب این کفپوش های رویایی شده اید همین حالابه بخش رزین اپوکسی مراجعه کنید.

روکش های خود تراز اپوکسی با درصد سیلیس بسیار کمتر که روی سطح تمیز شده ریخته و با استفاده از شانه های پلاستیکی مخصوص روی سطح پهن می شوند و ضامتی حدود 2 میلیمتر خواهند داشت. 

استفاده از دستگاه اسپری دو جزئی نیز برای سهولت و تسریع کار در سطوح بزرگ امکان پذیر است.

روکش خود تراز اپوکسی در برابر مواد شیمیایی ، سایش ناشی از تردد افراد و وسایل نقلیه سبک صنعتی مقاوم است و با رنگ های مختلف و براق به زیبایی محیط می افزایند. 

این روکش ها در آزمایشگاه ها ، بیمارستان ها ، کارخانه های تولید مواد غذایی و انبار ها کاربرد دارند .

تفاوت کفپوش اپوکسی غلطکی و کفپوش اپوکسی خودتراز:

کفپوش رزینی  (Resin Flooring)، یک سیستم کف چند لایه، مایع و بدون ابعاد است که بسته به نوع رزین بکار رفته در آن، به انواع مختلف کفپوش اپوکسی، کفپوش پلی یورتان (Polyurethane Flooring) و متیل متاکریلات (MMA) تقسیم بندی می شود.

کفپوش اپوکسی (Epoxy Flooring)، رایج ترین نوع کفپوش رزینی در کاربری های مختلف است.

 کفپوش های رزینی چند لایه هستند و هر لایه با هدف و ویژگی خاصی بر روی کف اعمال می شود. 

به همین علت، از واژه ی سیستم برای توصیف این نوع کفپوش ها استفاده می گردد. 

دو سیستم کفپوش اپوکسی که بیشترین کاربرد را در صنعت دارند، سیستم پوشش اپوکسی اجرا شده با غلطک و پوشش اپوکسی خودتراز است. 

تفاوت های ظاهری، هزینه، میزان مصرف مواد، اجرا و نوع کاربری این دو سیستم صرفاً در لایه نهایی کفپوش (منظور از لایه نهایی، لایه ای است که بعد از انجام عملیات آماده سازی کف، اجرای پرایمر و ماستیک کاری در لایه دوم، به عنوان پوشش نهایی کفپوش اعمال می شود.) بررسی شده است.

 لازم است تا مجریان و مشتریان کفپوش رزینی، ویژگی ها و تفاوت های این دو سیستم را بدانند تا کفپوشی مناسب با کاربری و شرایط کف، انتخاب کنند.

تفاوت ظاهری کفپوش اپوکسی غلطکی و خود تراز:

در اجرای لایه نهایی سیستم کفپوش اپوکسی غلطکی، از غلطک پشمی استفاده می شود، به همین علت، به اصطلاح آن را کفپوش اپوکسی غلطکی می نامند.

 اجرای لایه نهایی کفپوش (Top Coat) با غلطک، سبب می شود تا سطح نهایی کاملاً صاف و صیقلی نباشد، که اصطلاحاً به آن سطح پوست پرتقالی می گویند.

 در مقابل، پوشش اپوکسی خودتراز در جایی که ناهمواری و نقص سطح محسوس و قابل مشاهده نیست، کاملاً صاف، تراز و صیقلی به نظر می رسد. بطور کلی، ضخامت پوشش اجرا شده با غلطک کمتر از پوشش خودتراز است. 

به همین علت ایجاد یک سطح کاملاً صاف و صیقلی با غلطک، تقریباً غیرممکن به نظر می رسد.

تفاوت های هزینه و میزان مصرف مواد:

هنگام اجرای کفپوش اپوکسی با غلطک، مصرف مواد کمتر است و در هزینه ها صرفه جویی می شود. 

به عنوان مثال، برای اجرای یک سیستم کفپوش اپوکسی غلطکی (شامل پرایمر و دو لایه پوشش اجرا شده با غلطک)، حدوداً به 600 گرم مواد به ازای هر مترمربع، احتیاج داریم و ضخامت کفپوش اجرا شده در این حالت، تقریبا 400 میکرون می باشد. 

در شرایط مشابه، برای به دست آمدن نتیجه ی خوب هنگام استفاده از روکش اپوکسی خودتراز، کفپوش اپوکسی با ضخامت تقریباً 2 میلیمتر اجرا می شود.

 در این ضخامت، حدوداً به 3-4 کیلوگرم متریال روکش خودتراز اپوکسی به ازای هر مترمربع نیاز داریم.

تفاوت سهولت در اجرا:

اجرای کفپوش اپوکسی با غلطک، بسیار آسان تر از اجرای پوشش اپوکسی خودتراز است.

 اما در اجرای کفپوش اپوکسی خودتراز، به دلیل استفاده از حجم زیاد مواد، به مهارت و دقت بیشتری نیازمندیم.

معمولاً اجرای این نوع سیستم برای مجریان تازه کار به دلیل کم تجربه بودن، دشوارتر است. 

مهم ترین نکته پس از اجرای کفپوش رزینی، برطرف کردن نواقص سطحی جزئی است. 

در صورت وجود نقص، با استفاده از غلطک و میزان مواد کم، می توان یک لایه ی نازک به منظور اصلاح ایرادات سطحی، بر روی لایه نهایی کفپوش اعمال کرد.

 اما برای برطرف کردن نواقص سطحی پوشش های خودتراز، مجدداً به اجرای یک لایه ضخیم و مصرف بیشتر مواد، نیاز داریم.

پیشنهاد می شود برای برطرف کردن فرورفتگی های کوچک و کم عمق زیرآیند، از روکش اپوکسی خودتراز استفاده کنید.

 در صورت اجرای پوشش اپوکسی با غلطک، نواقص همچنان قابل رویت خواهند بود. 

در حقیقت، هر زمان با کف های فرسوده و قدیمی که فرورفتگی های زیادی دارند، سر و کار داریم، بهترین گزینه استفاده از سیستم کفپوش اپوکسی خودتراز است.

کاربری کفپوش غلطکی و کفپوش خودتراز:

کاربری و شرایط کف یکی از مهمترین جنبه هایی است که تولیدکنندگان و مجریان کفپوش همواره به آن توجه ویژه ای دارند.

 در واقع شما باید از خودتان بپرسید که هدف نهایی از اجرای کفپوش رزینی چیست؟

برای مثال، در محیط هایی که امکان جاری شدن روغن بر روی کف وجود دارد، با توجه به الزامات مهندسی HSE و ایمنی محیط کار، استفاده از سیستم کفپوش اپوکسی غلطکی، به علت ایجاد سطحی پوست پرتقالی و مقاومت بیشتر در برابر لغزش، انتخاب مناسبی است.

سیستم کفپوش اپوکسی خودتراز، به دلیل اجرا شدن با ضخامت بیشتر، مقاومت بالاتری در برابر سایش دارد.

 به همین علت، از آن بیشتر در صنایع غذایی و داروسازی ها (با توجه به ملاحظات بهداشتی GMP، مثل داشتن ویژگی آنتی باکتریال) استفاده می شود.

بررسی تفاوت های سیستم کفپوش اپوکسی غلطکی و سیستم کفپوش اپوکسی خودتراز، لزوماً به معنای برتری یکی بر دیگری نیست. 

بلکه هدف از ارائه ی این اطلاعات، بالا بردن دانش فنی مشتریان و مجریان کفپوش های رزینی است، تا بتوانند با دید بهتر و اطلاعات کامل تر، کفپوشی مناسب با شرایط و کاربری کف مورد نظر خود انتخاب کنند.

نصب کفپوش اپوکسی غلطکی

با استفاده از آسیاب دستی یا سوهان سطح بتن را صاف کنید. گرد و غبار را جارو یا جارو برقی کنید.

هرگونه ترک و نقص را پر کنید. همه گرد و غبار را از بین ببر.

تمام کف را با آب بپاشید. سپس ، از یک اسکرابر قدرت و یک محلول چربی زدایی برای تمیز کردن منطقه استفاده کنید. از قلم مو برای پاک کردن گوشه هایی استفاده کنید که

دستگاه نمی تواند آنها را لمس کند. پس از تمیز شدن کف ، از یک خلاuum خشک و مرطوب برای تمیز کردن آن استفاده کنید.

17 به روزرسانی ارزان گاراژ که می توانید خودتان انجام دهید Famly Manyman شما می توانید بدون از بین بردن آن ، رنگ اپوکسی را روی رنگ کف گاراژ یا روی یک لایه اپوکسی دیگر قرار دهید ، اما باید سطح آن را آماده کنید. با اجاره بافر کف با صفحه سنباده 60 گرتی شروع کنید.

صفحه نمایش اضافی دریافت کنید و صفحه های استفاده نشده را برای اعتبار بازگردانید. بافر را از روی کف اجرا کنید تا رنگ شل از بین برود و سطح آن را بچرخانید تا بافتی برای چسباندن اپوکسی ایجاد شود.

جارو را تمیز کنید. سپس ، به همان اندازه مهم ، کف را با پاک کننده / چربی گیر موجود در مراکز خانگی تمیز کنید. پاک …

12 اونس اسید موریاتیک 32٪ در سطل پر از 15 فنجان آب بریزید. مخلوط را به طور مساوی بپاشید.

مخلوط اسید را روی ناحیه پا 10 x 10 بپاشید و با استفاده از برس دسته بلند آن را به مدت 10 دقیقه بمالید. پس از اتمام کار ، سه بار بشویید تا اطمینان حاصل کنید که اسید کاملا از بین رفته است.

عملیات بعد از نصب

یک شب صبر کنید و اطمینان حاصل کنید که سطح خشک است.

طبق دستورالعمل سازنده ، اپوکسی و حلال یا آب را مخلوط کنید. محلول اپوکسی را در سطل دوم بریزید تا از ترکیب شدن کامل مایعات اطمینان حاصل کنید.

نوار چسب را مستقیماً در زیر در و محیط قرار دهید. با استفاده از برس دستی ، مرزها را با اپوکسی قرار دهید.

شروع به نقاشی بقیه قسمت با برس غلتکی کنید.پس از خشک شدن اولین لایه خود ، لایه دوم را بزنید. در صورت تمایل از پوشش های ضد لغزش یا تراشه های اپوکسی پوسته پوسته استفاده کنید. 4 اینچ پایین دیوارهای خود را نقاشی کنید. این به عنوان یک پایه محافظ عمل خواهد کرد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا