چسب عایق درزگیر اپوکسی

چسب عایق درزگیر اپوکسی

چسب (به انگلیسی: Glue) هر ماده غیر فلزی است که بر روی سطوح یک یا دو جسم جدا از هم اعمال می‌شود و باعث ایجاد پیوند بین آن دو و جلوگیری از جداشدنشان می‌شود.[۱] خاصیت چسبانندگی یک بسپار به نیروهای چسبندگی آن بستگی دارد. بعضی از بسپارها به خاطر داشتن گروه‌هایی با جاذبه‌های وان‌دِروالسی (Van der Waals forces) بیشتر چسبندگی خوبی دارند. بسپارهایی که چسبندگی خوبی نداشته باشند با افزودن یک اسید آلی یا موادی که گروه‌هایی با جاذبه وان‌دِروالسی دارند، به صورت قابل اتصال در می‌آید. برای هر ماده‌ای با توجه به جنس و ساختار و نوع استفاده باید چسب مناسبی انتخاب کرد.

منبع : ویکیپدیا

انواع چسب ساختمانی اپوکسی و غیر اپوکسی

چسبهای ساختمانی متنوعی با پایه های شیمیایی مختلف چون اکلریلیک , اپوکسی وPVA  توسط شرکت کیمیانگار  تولید شده و بطور گسترده ای در پروژه های ساختمانی و صنعتی بکار می روند. در گروه های ذیل تقسیم بندی می شوند :
چسبهای بتنی
چسبهای کاشی
مواد بند کشی

چسبهای ویژه مصارف عمومی اپوکسی

مصرف عمده چسبهای بتن در عملیات ترمیم سازه ها و کفپوشهای بتنی می باشد . چسبهای بتن غاباً به دو گروه تقسیم میشوند : گروه اول به عنوان ماده افزودنی به ترکیب بتن یا ملات اضافه شده تا خصوصیات آن را بهبود بخشد.
خصوصیات بهبود یافته شامل افزایش کارایی ، یکپارچگی ، چسبندگی ، قوام ، آب بندی و کاهش نفوذ پذیری ، دوام و مقاومت در برابر سیکلهای یخبندان و آب شدن می شود . گروه دوم برای چسباندن بتن یا ملات جدید به سطوح موجود به کار می رود . بر اسای نوع کاربرد و خصوصیات مورد نظر( مقاومت ، آب بندی و غیره) نوع چسب انتخاب شده و مورد مصرف قرار می گیرد .
چسبهای کاشی جهت نصب سریعتر ، آسانتر و ظریفتر انواع کاشی و سرامیک بر روی دیوار و کف فضاهای مرطوب و خیس مانند آشپزخانه ، حمام ، سرویس بهداشتی ، استخر و همچنین فضاهای عمومی ساختمان مانند سالنهای پذیرایی ، راهرو و اتاقها بکار می روند . این محصولات به طور گسترده ای در ساخت و سازهای شهری کاربرد دارند.
مواد بند کشی برای پر کردن فواصل میان کاشی و سرامیک بکار می روند. این مواد در دو نوع پایه سیمانی و پایه اپوکسی تولیید شده و در طیف وسیعی از رنگهای متنوع عرضه می گردند . همچنین ، انواع خاص این محصول با خواص ویژه مانند مقاومت در برابر مواد شیمیایی ، قارچها و جلبکها توسط شرکت کیمیانگار  تولید می شوند.
چسبهای ویژه مصارف عمومی جهت چسباندن انواع مواد مانند پلاستیک ، سفال ، سرامیک ، چینی ، چوب ، فلزات ، شیشه ، بتن و غیره بکار می روند.

هاردنر چسب اپوکسی:

پلی آمینی (آلیفاتیک)
انیدرید ها
فنول ها
الکل ها
تیول ها (مرکاپتان)

قیمت چسب اپوکسی

در کنار این همه مزایای رزین های اپوکسی و چسب اپوکسی ، از جمله معایب چسب و رزین های اپوکسی عبارتند از قیمت بالای این محصولات نسبت به دیگر انواع رزین که گران تر میباشد. قیمت این رزین ها و چسب اپوکسی به صورت کیلویی میباشد. از دیگر معایبی که میتوان در رابطه با رزین های کفپوش اپوکسی گفت این است که این رزین ها بدون استفاده از هاردنر در واقع یک ماده شکننده و حساس به ترک خوردگی است و اصلا شکل پذیر نیست. در مقابل در اثر ترکیب این ماده با هاردنر موجب میشود که انعطاف پذیری این ماده افزایش یابد و بتوان از آن استفاده کرد.

انتخاب چسب اپوکسی

چسب اپوکسی مناسب با پروژه‌تان را انتخاب نمایید. این چسب‌ها به صورت مایع و خمیرهای چسبنده در دسترس می‌باشند. و در حالی که هردو نتایج یکسانی را ارائه می‌دهند مایعات ممکن است برای استفاده در پروژه‌های کوچکتر راحت‌تر باشند در حالی که خمیر می‌تواند سطح وسیع‌تری را پوشش دهد. تصمیم بگیرید که کدام برای هدف شما بهترین است دستکش‌ها را بپوشید و با پیروی از دستورالعمل‌های عنوان بسته‌بندی خاص چسب را مخلوط کنید. اکثر خمیرها نیازمند ترکیب کردن قسمت‌های مایع یا خمیری برابر می‌باشند اما دستورالعمل‌ها می‌توانند متغیر باشند.

چسب پایه اپوکسی

چسب پایه اپوکسی یک کوپلیمر است که با مخلوط کردن یک رزین و سخت کننده تشکیل می شود. بسته به ضخامت کاربرد و دمای محیط کار، این چسب از یک دقیقه تا چند روز به طور کامل خشک می شود تا به یک پوشش جامد روشن تبدیل شود. ترکیبات چسب اپوکسی به این شکل است که فرآیند پخت و سخت شدن بسیار حساس به درجه حرارت است، بنابراین همیشه در هنگام کار با چسب اپوکسی، دستورالعمل سازنده را دنبال کنید. در واقع، بعضی از اپوکسی ها نیاز به سخت کننده ندارند

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا