پلی یورتان

کفپوش پلی یورتان - قیمت کفپوش پلی یورتان

کفپوش پلی یورتان | قیمت کفپوش پلی یورتان

به چه کفپوش هایی، کفپوش پلی اورتان می گویند؟ ساخت و تولید کفپوش پلی‌اورتان به وسیله واکنش‌های شیمیایی صورت می‌گیرد. این ترکیب میان چند عامی و ایزوسیانات شکل می‌گیرد. از ویزگی‌های بسیار مهم که می توان برای این کفپوش‌ها در نظر گرفت ماندگاری سلامت آن‌ها به هنگام نصب و در مرحله بهره برداری می‌باشد. این محصول یک محصول بر اساس استانداردهای محیط زیست جهانی است. کفپوش‌های پلی اورتان علاوه بر دوست‌دار محیط زیست بودن، از هزینه بسیار کم و مناسب ترین کیفیت برخوردارند.
پلی اورتان ها نوعی عایق به حساب می‌آیند که کاربردهای مختلفی را می‌توان برای آن ها در نظر گرفت. پلی اورتان ها می‌توانند عایق صدا یا عایق حرارت باشند و از عبور هر گونه صدا و حرارت جلوگیری کنند. این نوع کفپوش‌ها از مقاومت بالایی برخوردارند. این مقاومت در برابر خراش، خط و خش نیز وجود دارد. مقاومت کششی در نظر گرفته شده برای این دسته از  محصولات بسیار بالاست که این موضوع به کارگیری آن‌ها را در درزهای اجرایی سرد به دنبال داشته است.

مقایسه کفپوش پلی‌اورتان و کفپوش اپوکسی

در نگاه کلی کفپوش‌های پلی‌اورتان و اپوکسی از پرکاربردترین و محبوب‌ترین کفپوش‌ها به حساب می‌آیند. اما تفاوت ‌هایی در بین این دو محصول به چشم می خورد که باعث ایجاد برخی از کاربردها در آن‌ها شده است. به طور کلی کفپوش‌های پلی‌اورتان به شکلی طراحی شده اند که نسبت به کفپوش‌های اپوکسی از مقاومت بالاتری بهره می‌برند. سختی چنین کفپوش‌هایی نسبت به کفپوش‌های اپوکسی کمتر می‌باشد. مقاومت سایشی بسیار بالا در کفپوش‌های پلی‌اورتان مزایای زیادی را به دنبال دارد. این ویژگی باعث می شود تا برخی از نیروهای وارد را به خود جذب و یا دفع کند. این محصول یک انتخاب بسیار مناسب برای به کارگیری در قسمت بیرونی و در معرض آفتاب است چرا که مقاومت نوری آن بسیار بالاست و کفپوش اپوکسی از چنین مزیتی برخوردار نیست.
از دیگر تفاوت‌هایی که می توان برای این دو کفپوش در نظر گرفت میزان دوام و پایداری آن‌ها در مقابل مواد شیمیایی در حالت بازی می‌باشد. مثالی که در این زمینه می توان بیان کرد مقاومت بسیار بالای کفپوش‌های پلی‌اورتان در مقابل لاکتیک‌اسیدهاست که این مقاومت در کفپوش‌های اپوکسی دیده نمی‌شود چرا که با قرار گرفتن در شرایطی که لاکتیک اسید موجود باشد پس از مدتی حالت خوردگی و زرد شدگی پیدا می‌کنند.  به طور کلی کفپوش‌های پلی ‌اورتان نسبت به رطوبت حساس تر از کفپوش‌های اپوکسی هستند و با مشاهده کمترین رطوبت به سرعت واکنش می‌دهند ولی کفپوش‌های اپوکسی این چنین نیستند.

مزایای قابل مشاهده در کفپوش‌ پلی‌اورتان کدام اند؟!

•    تنوع بسیار بالا در رنگ و طرح
•    یکپارچگی قابل مشاهده در کفپوش‌های پلی ‌اورتان
•    اجرا و نصب بسیار سریع و آسان
•    مقاومت بسیار بالای کفپوش ( مقاومت از نوع سایشی )
•    قدرت چسبندگی بسیار بالای این محصول به قسمت‌های بتنی
•    انعطاف‌پذیری بسیار بالا و مناسب
•    دوام و مقاومت بالا در برابر ضربات احتمالی
•    ضد باکتری، ضد ویروس و ضد آلودگی

زمینه‌های کاربردی کفپوش‌ پلی‌اورتان

•    قابل استفاده در کارخانه‌ها، کارگاه‌های تولیدی
•    قابل استفاده در مراکز و سالن‌های ورزشی
•    مناسب برای اجرا در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی
•    قابل استفاده برای کف سردخانه‌های صنایع تولیدی غذایی
•    قابل اجرا در مراکز تجاری، پاساژها، فروشگاه‌ها، سوپرمارکت‌ها و ….
•    قابل استفاده در پارکینگ‌ ها، پارک‌ها، مراکز عمومی پر رفت و آمد

وجود تنوع بسیار بالا در نوع کفپوش پلی‌اورتان

کفپوش‌های پلی‌اورتان به دلیل برخورداری از ظاهری شیک، جذاب و زیبا مورد استقبال بسیار زیادی قرار گرفته اند. به دلیل همین استقبال، تنوع این نوع از کفپوش‌ها نیز بسیار زیاد شده است و برای کاربردهای مختلفی طراحی شده اند. کفپوش‌های پلی‌اورتان را می توان به کفپوش‌های پلی‌اورتان ورزشی، صنعتی، ضد جرقه و ضد خش تقسیم کرد.

کفپوش پلی‌اورتان ورزشی

این نوع کفپوش‌ها در سالن‌های ورزشی قابل اجرا می‌باشند. انعطاف‌پذیری بسیار بالایی در این آن‌ها به چشم می‌خورد و می‌توانند در برابر ضربات احتمالی وارده به آن‌ها مقاومت بالایی را از خودشان نشان دهند.

کفپوش پلی‌اورتان صنعتی

همان طور که از نام آن ها مشخص است یک گزینه بسیار پرکاربرد در صنعت به حساب می آیند. چرا که از دوام بسیار بالایی در مقابل مواد صنعتی و شیمیایی موجود در چنین محیط‌هایی برخوردارند. کاربردهایی که می‌توان برای آن‌ها بیان کرد به کارگیری در سطوح لوله‌هاست.

ضد جرقه

این کفپوش‌ها از قابلیت رسانایی بهره می‌برند و به هنگام عبور جریان الکتریسیته از آن‌ها از تشکیل جرقه جلوگیری می‌کنند. از این کفپوش‌ها می‌توان در انبار مهمات استفاده کرد.

کفپوش‌های ضد خش

کفپوش‌های ضد خش بسیار پرکاربرد و پر طرفدار هستند و معمولا برای مکان‌هایی که نبود خش برای فرد و محیط بسیار مهم است مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کفپوش پلی‌اورتان ضد باکتری

نام دیگر کفپوش‌های ضد باکتری کفپوش‌های بیمارستانی یا بهداشتی است. این کفپوش‌ها به شکل کاملا یکپارچه و صاف طراحی شده اند تا از تجمع هر گونه باکتری، ویروس، میکروب و … جلوگیری کنند. طراحی صورت گرفته در این نوع کفپوش‌ها به گونه است که امکان شست و شو را برای کاربر فراهم می‌کنند. دارای قابلیت خط کشی و طراحی در قسمت بدنه خود می‌باشند و رنگ‌های بسیار متنوعی برای آن‌ها در نظر گرفته شده است. به دلیل بهداشتی و ضد باکتری بودن برای مکان‌هایی مانند کف اتاق‌های عمل، کف صنایع غذایی، کف صنایع دارویی، کف کشتارگاه‌ها و کف صنایع بهداشتی بسیار مناسب و پرکاربرد هستند.

چگونگی نصب کفپوش‌ پلی‌اورتان

برای نصب چنین کفپوش‌هایی، چگونگی چسبندگی رزین به سطح مورد نظر یا همان بتن توسط آزمونی به نام PULL-Off  صورت می‌گیرد. این تست بیانگر مقدار بزرگ ترین نیروی عمودی است که بر سطح بتن وارد می‌گردد. قسمتی از سطح که در آن گسیختگی شکل می‌گیرد نشان‌ دهنده قسمت ضعیف بتن است. این تست بر اساس استانداردهای ASTM 7522  اجرا می‌گردد و از تنش کششی بیشترین میزان نسبت به تنش برشی برخوردار است. از این تست و آزمون دو نتیجه مهم استخراج خواهد شد. اولین نتیجه  میزان بیشترین نیرویی است که مصالح مورد استفاده در آن به حالت گسیخته در می‌آیند و نتیجه دوم حاصل از این تست نحوه چگونگی شکستن مصالح است.

برخی اجزای تشکیل دهنده کفپوش پلی‌اورتان

مواد پوششی: منظور از مواد پوششی موادی هستند که برای سخت شده به حرارت نیاز ندارند. این دسته از مواد به شیوه ‌های مختلفی مانند به کارگیری قلم مو، غلتک، اسپری، ماله و شانه بر روی سطوح بتنی در یک یا چند لایه اجرا می‌گردند.

سیستم پوششی :یک سیستم پوششی از یک یا چند پوشش ساخته شده است.

پوشش ماله کشی: پوشش های ماله کشی بر اساس نوع رزین به کار برده شده می‌توانند در یک یا چند لایه به حالت اجرا در بیایند. این نوع از پوشش ها در دو حالت سخت و شکننده قابل مشاهده هستند.

لایه‌های آب بند: شمشه کشی‌‌هایی که پایه اصلی آن‌ها آسفالت است به وسیله لایه ای به نام آب بند عایق می‌شوند. این لایه ها از تعدادی ورق‌ قیری که از پشتیبان‌ های فلزی و یا پلیمری بهره می‌برند. ساخته شده است.

پوشش های آب بند: پوشش های آب بند برای تامین نیازهایی همانند رنگ، همواری و صاف بودن، آب بندی و رسانایی الکتریکی به کار گرفته می‌شوند. پایه رزینی که در لایه آب ‌بند به کار گرفته می‌شوند معمولا به شکل همان رزینی هستندکه در لایه های قبلی نیز به کار برده شده اند.

با توجه به بیان ویژگی‌های مختلف کفپوش‌های پلی‌اورتان می توان گفت که می توانند گزینه بسیار مناسبی برای استفاده در هر مکانی باشند بدون این که مشکلی را به وجود بیاورند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا